Pozivamo vas da nam se pridružite u Telecentrovom Expo Labu u kojem ćemo stvarati multimedijsku izložbu o kulturnoj baštini Zagreba. Izložba projekta U potrazi za istinom bit će otvorena u ljeto 2019. godine s postavima u Galeriji AMZ – Arheološkog muzeja u Zagrebu i Galeriji Modulor – Centra za kulturu Trešnjevka. Polaznici radionica Expo Laba su građani stariji od 55 godina, koji će u idućih godinu dana istraživati povijest Zagreba, pisati scenarije, izrađivati fotografije i tiskane materijale, kreirati grafičke animacije, te snimati i montirati zvučne instalacije i video sadržaje. Izložbu će dopuniti mobilne web stranice koje će uz brojne dodatne sadržaje uključiti i virtualnu šetnju Donjim gradom. Svi zainteresirani mogu se javiti u tajništvo Centra za kulturu Trešnjevka na telefon +385 (1) 30 27 411 ili elektroničkom poštom na adresu zarko@telecentar.com.
Izložba će biti podijeljena na dvadesetjednu tematsku cjelinu, kojima će se nastojati ukazati na sličnost građanskih dilema od 1. do 21. stoljeća.
Tematske cjeline
- Živimo li u društvu post-istine?
- Jeste li pismeni?
- Treba li nam civilno društvo?
- Može li se živjeti od rente?
- Smije li umjetnost vrijeđati moralna i vjerska uvjerenja?
- Što bismo morali naučiti u školi?
- Je li računalna igra umjetničko djelo?
- Trebamo li ograničiti pravo glasa?
- Osjećate li se Europljaninom?
- Lažu li nam društvene mreže?
- Kako je ispravno neću ili ne ću?
- Trebamo li se cijepiti?
- Tko smije voziti taksi?
- Je li teorija evolucije znanstvena činjenica?
- Mogu li gradovi biti pametni?
- Trebamo li zabraniti rodnu ideologiju?
- Je li Zemlja ravna ploča?
- Osjećate li miris grada?
- Želite li robote ili robove?
- Trebaju li nam migranti?
- Pošto kila kulture?
Izložba 1: Galerija AMZ – Arheološkog muzeja u Zagrebu
Postav izložbe u galeriji Arheološkog muzeja u Zagrebu uključit će zidnu animaciju ilustrirane mentalne mape s 21 pričom izložbe, zidnu animaciju vremenske lente s panoima o ključnim godinama iz povijesti samouprave Zagreba (I stoljeće – Andautonia postaje municipij, 1242. – Gradec postaje slobodan grad, 1850. – ujedinjenje Gradeca, Kaptola, Vlaške i Nove Vesi, 2019. – godina izložbe), grafičke eksponate, te kratke video priče koje će se prikazivati na zidnim TV zaslonima.
Izložba 2: Galerija Modulor – Centra za kulturu Trešnjevka
Postav izložbe u Centru za kulturu Trešnjevka simulirat će prostor zagrebačke kavane i čitaonice iz druge polovice 19. stoljeća. U “inventaru kavane” nalazit će se eksponati kreirani na radionicama keramike i produkt dizajna, te fotografije Zagreba i replike novinskih tekstova Šenoe, Matoša i drugih zagrebačkih književnika. Zvučne instalacije uključit će klavirsku glazbu iz građanskih salona, aranžiranu i snimljenu na glazbenim radionicama kao i čitanje književnih odlomaka, dramskih dijaloga i zvučne efekte kavanske atmosfere snimljene na kazališnim radionicama.
Virtualna izložba: Mobilne mrežne stranice o Lenucijevoj potkovi
Virtualna šetnja trgovima Lenucijeve potkove će na mobilnim web stranicama uključiti rotacione 360 fotografije i audio vodič kulturnim, znanstvenim i obrazovnim znamenitostima (bivša Palača Vranyczany-Dobrinović – Arheološki muzej, bivša JAZU – Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Matica hrvatska, bivša Palača Vranyczany – Moderna galerija, Umjetnički paviljon, Botanički vrt, Hrvatski državni arhiv i bivša Sveučilišna knjižnica, Etnografski muzej, bivša Realna gimnazija – Muzej Mimara, Muzej za umjetnost i obrt i Obrtna škola – ŠPUD, Hrvatski sokol i bivše Kolo – Akademija dramskih umjetnosti, Hrvatski učiteljski dom – Školski muzej, Hrvatsko narodno kazalište, Sveučilište u Zagrebu – Rektorat).
Tehničku pomoć u produkciji multimedijskih sadržaja pružiti će učenička zadruga Škole za grafiku, dizajn i medijsku produkciju.
Projekt U potrazi za istinom provodi se u partnerstvu Centra za kulturu Trešnjevka, Arheološkog muzeja u Zagrebu i Telecentra. Sufinanciran je sredstvima Europskog socijalnog fonda putem poziva na dostavu projektnih prijedloga „Umjetnost i kultura 54+“, a ukupna mu je vrijednost 652.892,05 kuna.